10 sprawdzonych i zaufanych wskazówek w przygotowaniu do przedszkola i szkoły podstawowej

Znasz to uczucie, które pojawia się na początku nowego roku szkolnego? Po wakacjach, zrelaksowany, odświeżony i gotowy do powrotu do szkolnej rzeczywistości!  

Pójście do przedszkola i szkoły podstawowej to kamień milowy, który należy świętować i wspomnienia, których nigdy nie zapomnisz. To początek nowej, ekscytującej fazy życia dla tych maluchów i wkrótce zauważysz, jak szybko się uczą, rosną i podkreślają swoją niezależność.  

Pierwsze dni, bez wątpienia, mogą być dla niektórych zniechęcające. W tym także dla rodziców! Poranne zamieszanie, korki w godzinach szczytu, nowa rutyna, niepokój, a także o zmęczenie, które towarzyszy temu wszystkiemu w ciągu pierwszych kilku tygodni oswajania się ze szkołą.   

Dlatego sprawdź naszą listę 10 wskazówek, aby jak najlepiej przygotować swoje dzieci do rozpoczęcia przedszkola lub szkoły podstawowej! 

 

1. WSPÓLNA PODRÓŻ

Przećwiczcie kilka przejazdów do i ze szkoły, abyście mogli zaznajomić siebie i swoje dzieci z trasą i tym, jak długo potrwa jazda samochodem/rowerem/wózkiem lub spacer.  

Nie ma nic bardziej niepokojącego niż spóźnienie się do szkoły i pośpieszne pożegnanie pierwszego dnia.  

Rada: Przygotuj sobie playlistę lub ulubioną piosenkę na czas podróży samochodem, aby dzieci zaczęły tworzyć przyjemne i pozytywne wspomnienia z podróży do szkoły każdego dnia (i zapomniały o motylach siejących spustoszenie w ich brzuszkach!).  

 

2. ODWIEDŹ SZKOŁĘ

Jeśli nawiązałeś kontakt z niektórymi rodzicami lub znasz dzieci z sąsiedztwa, które również uczęszczają do tej samej szkoły, dobrym pomysłem jest zorganizowanie kilku zabaw na terenie szkoły lub w jej pobliżu. 

Daje to dzieciom możliwość zapoznania się z przyjaznymi twarzami. 

 

3. CZAS NA PIKNIK

Jednym z naprawdę świetnych sposobów na przygotowanie się do powrotu do szkoły jest zorganizowanie pikniku na terenie szkoły, jeśli to możliwe. W przeciwnym razie piknik w jej pobliżu też będzie okej! Zapakuj różne zdrowe przekąski i zróbcie wspólny, rodzinny dzień. 

Jeśli masz już lunchboxy i butelki na napoje do szkoły, to jest to świetny czas, aby je wypróbować. Przyzwyczaj swoje dzieci do noszenia, otwierania i zamykania własnych pudełek oraz ponownego napełniania butelek z napojami, aby były pewne swoich umiejętności, gdy rozpocznie się szkoła.   

Nasze lunchboxy, mini lunchboxy i snackboxy to świetne opcje na czas lunchu, które zaspokoją zarówno duże, jak i małe apetyty, podczas gdy nasze butelki do picia (które od niedawna dostępne są też w większych rozmiarach 😉) zapewnią odpowiednie nawodnienie przez cały dzień szkolny. 

 

4. ZABAWA NA POŻEGNANIE

Wymyśl zabawną rutynę, która sprawi, że pożegnanie w pierwszym tygodniu szkoły będzie nieco łatwiejsze – szalony uścisk dłoni, przybicie piąteczki z podskokiem czy sekretne hasło. 

Kolejną zabawą jest zostawianie karteczek z wiadomością w ich pudełkach śniadaniowych. Jest to mały, ale przemyślany sposób, aby pokazać dzieciom, jak bardzo są kochane, i przypomnieć im, że nawet jeśli są w nowym środowisku – rodzina nigdy nie jest daleko (staraj się nie rozpłakać i nie rozmazać notatki na tym etapie!). 

 

5. POZYTYWNA ZACHĘTA

Rozmawiaj pozytywnie o powrocie do szkoły podczas przygotowań, a zwłaszcza pierwszego dnia. Porozmawiaj o swoich doświadczeniach w szkole – dzieci uwielbiają słuchać o starych dobrych czasach (przynajmniej na razie!). Przypomnij dziecku, gdzie będziesz na niego czekać po szkole i co ma zrobić, jeśli się spóźnisz. 

Większość dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych będzie miała nauczycieli i opiekunów, którzy będą się nimi opiekować do czasu Twojego przyjazdu, ale dla świętego spokoju zapytaj nauczyciela swojego dziecka, jaka jest ich specyficzna polityka szkolna. 

 

6. KRÓTKO I SŁODKO

Długie pożegnania mogą być trudne dla maluchów, zwłaszcza jeśli inne dzieci też się wzruszają. Kiedy Twoje dziecko zadomowi się w klasie w szkolny poranek, dodaj mu trochę pozytywnego wsparcia i wyjdź (potem powtarzaj sobie: „im nic nie jest, mnie nic nie jest, nam wszystkim nic nie jest!”).  

Bez wątpienia będziesz czuć wiele emocji, a dzieci mogą je wychwycić, więc bądź cool! 😎 

 

7. NA POCZĄTKU ZACHOWAJ PROSTOTĘ

Spróbuj ograniczyć zajęcia pozaszkolne w ciągu pierwszych kilku tygodni. Przejście do szkoły może być niezwykle męczące dla małych nowicjuszy i podczas gdy dzieci wciąż przyzwyczajają się do nowej rutyny, prawdopodobnie będą potrzebowały trochę czasu na odpoczynek po długim dniu szkolnym. 

 

8. SPRAWDŹ CO SŁYCHAĆ

Chociaż chcemy zadawać naszym dzieciom wiele pytań (jak minął dzień, czego się nauczyłeś, czy masz wystarczająco dużo przekąsek, z kim się bawiłeś, i tak dalej, i tak dalej), ważne jest, aby nie przytłoczyć ich nawałem pytań! 

Zwykłe „jak się dziś czujesz?” daje dzieciom możliwość otwartej rozmowy o swoich uczuciach i dniu. Niektóre z nich mogą chcieć rozmawiać, inne mogą woleć tego nie robić – a w wielu przypadkach usłyszysz stare „nie wiem!”.    

 

9. PODZIEL SIĘ RADOŚCIĄ

Zaplanuj czas z rodziną lub rozmowę wideo z dziadkami (lub innymi ważnymi krewnymi/przyjaciółmi) w weekend, aby uczcić przełomowy moment po pierwszym tygodniu. Rozpoczęcie szkoły to wielka sprawa, a rodziny i przyjaciele uwielbiają być jej częścią. 

Dzięki temu dziecko będzie miało okazję porozmawiać o swoich doświadczeniach z innymi, co jeszcze bardziej wzmocni jego pewność siebie i pozytywne nastawienie.   

 

10. ŚWIĘTUJ SUKCESY

Nie każde przejście do szkoły będzie natychmiastowym zwycięstwem, ale ważne jest, aby zachować pozytywny nastrój i świętować małe sukcesy. Można wykorzystać tablice z kamieniami milowymi, by świętować pierwsze dni, pierwsze tygodnie, koniec pierwszego semestru itp.  

Możesz wprowadzić cotygodniowe/miesięczne przysmaki, takie jak wyjście na lody, wieczór z pizzą lub wieczór filmowy z popcornem. Albo po prostu dużo przytulania, pozytywnej zachęty i specjalny czas na opowiadanie przed snem.   

  

Przede wszystkim przygotowanie do powrotu do szkoły wymaga cierpliwości, miłości i zrozumienia, aby przejście to przebiegło jak najsprawniej.  

To będzie wspaniały rok, z nowymi możliwościami zabawy, przyjaźni i nauki. Ciesz się każdą chwilą!  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *