Czy Twoje dziecko jest gotowe na pokarmy stałe? Przygotuj swój aparat! Oto super urocze kamienie milowe karmienia, których zdecydowanie nie będziesz chciała przegapić.
1. Pierwsze smaki
Zaskoczenie, zdziwienie i zachwyt! Och, te słodkie małe wyrazy twarzy, których używa Twoje dziecko, gdy odkrywa nowy zapach, smak i doznania na swoich ustach i języku.
Twoje dziecko będzie gotowe do stałych posiłków, gdy będzie miało dobrą kontrolę nad głową i szyją, będzie umieć siedzieć podparte w pozycji pionowej i wykaże zainteresowanie jedzeniem. Podziel się z dzieckiem swoim zachwytem nad pierwszym polizaniem lub ssaniem łyżeczki albo podaj mu miękki kawałek jedzenia, aby mogło go zjeść rączkami.
2. Pierwsze jedzenie rączkami
Pamiętasz, kiedy po raz pierwszy zobaczyłaś swoje dziecko, a ono owinęło swoje malutkie paluszki wokół Twojego? Teraz, zanim się obejrzysz, te same małe paluszki będą się owijać wokół kawałków jedzenia.
Twoje dziecko może rozpocząć samodzielne karmienie rączkami od 6 miesiąca życia. Potrzeba czasu, aby maluch nauczył się wszystkich umiejętności potrzebnych do bezpiecznego spożywania różnych rodzajów żywności. Pierwsze pokarmy dla dziecka powinny być bardzo miękkie, takie jak pieczona dynia czy słodki ziemniak lub bardzo dojrzałe owoce, takie jak banan czy awokado. Pokrój jedzenie na długie pałeczki, mniej więcej wielkości palca u nogi. Dzięki temu maluchowi łatwiej będzie chwycić i przytrzymać kawałek pokarmu, a następnie przenieść go do ust.
3. Pierwszy niechlujny posiłek
Bądź gotowa na spaghetti we włosach, awokado na nosie, purée ziemniaczane między palcami i szczęśliwy grymas!
Od momentu, gdy Twoje dziecko zacznie przyjmować pokarmy stałe, nauczy się tak wiele poprzez odkrywanie jedzenia. Uczy się samo karmić, rozwija drobne umiejętności motoryczne (poprzez używanie i wzmacnianie małych mięśni palców) i odkrywa nowe słowa. Eksploracja różnych pokarmów na wczesnym etapie jest również znana z tego, że zwiększa akceptację dziecka dla różnorodnych pokarmów, gdy rośnie.
4. Pierwsze picie z kubka
Twoje dziecko przez całe życie obserwowało, jak pijesz z kubka do kawy. Teraz nadeszła ich kolej! No, nie na kawę, ale na picie z kubka. 😉 Będą chętne, by Cię naśladować!
Możesz nauczyć dziecko pić z kubka już od 6 miesiąca życia. Jest to wspaniała umiejętność motoryczna, którą należy rozwijać, ponieważ uczy ona usta (szczękę, wargi, język) poruszania się w inny sposób niż przy ssaniu butelki lub piersi. Małe usta wymagają małych kubków. Nalej tylko niewielką ilość płynu do kubka i prowadź go powoli do ust dziecka. Nauka picia wymaga czasu, więc przygotuj się na kilka mokrych posiłków.
5. Pierwsze użycie łyżeczki
Co za osiągnięcie! Twoje dziecko będzie bardzo szczęśliwe, gdy uda mu się przyłożyć łyżeczkę do ust. Nie będziesz chciała przegapić tego uśmiechu zadowolenia!
Większość maluchów nie będzie w stanie sprawnie posługiwać się łyżeczką do 18 miesiąca życia, ale będą po nią sięgać dużo wcześniej. Pozwól dziecku wziąć łyżkę od Ciebie, machać nią, uderzać stół i rzucać o brzeg krzesełka. Tak, jest to nieładne, ale to świetny sposób, aby dziecko nauczyło się jej używać. Trzymaj kilka łyżek pod ręką, ponieważ Twój maluch może lubić bawić się i ćwiczyć samodzielne karmienie z łyżką, podczas gdy Ty je karmisz.
6. Pierwsze „mniam!”
Dołącz do tego zachwyt i szczęśliwy taniec. Twoje dziecko właśnie powiedziało swoje pierwsze „mniam!”.
Twój maluch zacznie używać swoich pierwszych słów około czasu swoich pierwszych urodzin. Będzie stopniowo budować swoje słownictwo i zacznie używać dwóch słów razem w wieku około 18 miesięcy. Możesz pomóc dziecku w nauce nowych słów podczas posiłków, jedząc razem i mówiąc o tym, co widzisz, na przykład: „pomarańczowa marchewka”, „długi makaron”, „duże, chrupiące ciastko”.
To tylko kilka przykładów radości, jakiej doświadczy Twoje dziecko, gdy nauczy się jeść. Bądź obecna w tej chwili i dziel się radością 💜