#drużynobboxa
Nadchodzą kolejne #bboxowefanaberie, które możecie spróbować w najbliższych dniach. Tym razem będą to rozgrzewające potrawy do termosu na jedzenie (dużego i mini) oraz do smakołyki do snackboxa.
Nie ma na co czekać, sprawdzajcie!
1.Makaron z sosem pomidorowym, łososiem i kaparami
Składniki:
- 125 – 150 g łososia wędzonego na gorąco (lub innej ryby wcześniej upieczonej, którą podajesz dziecku)
- 350 g ulubionego makaronu pełnoziarnistego
- 3 – 4 łyżki oliwy
- 1 cebula
- 1 puszka krojonych pomidorów
- 2 – 3 łyżki kaparów
- 2 ząbki czosnku
- 1 średnia cebula
- ½ łyżeczki mielonego kuminu
- ½ łyżeczki słodkiej papryki
- 1 łyżka pasty z suszonych pomidorów lub 3 – 4 suszone pomidory
Czosnek i cebulę pokrój w średnią kostkę lub piórka i zeszklij na patelni. Dodaj kumin i paprykę. W tym czasie ugotuj makaron al dente w osolonej wodzie.
Do cebuli i czosnku dodaj kapary i pokrojone pomidory, pastę z suszonych pomidorów i chwilę przesmaż. Dopraw solą i pieprzem do smaku i gotuj, aż sos zgęstnieje. Zazwyczaj trwa to 6 – 8 minut.
Na koniec dodaj na patelnię przygotowaną rybę i makaron. Wymieszaj.
P.S. Pamiętaj, aby przed spakowaniem ciepłego posiłku odpowiednio przygotować termos.
2.Pudding chia z owocami
To dość popularna forma przekąski czy też deseru. Co ważne, można serwować ją już niemowlakom. Nasiona chia to dobre źródło białka i witamin z grupy B, dobre źródło błonnika, a glutkowata konsystencja wspomaga perystaltykę jelit. To także źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezmiernie ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego i nerwowego oraz naczyniowego.
Składniki:
- 1/2 szklanki napoju roślinnego lub mleka
- 2 łyżki nasion chia (szałwii hiszpańskiej)
- ½ łyżki miodu
- ulubione owoce
Przygotowanie:
Do szklanego pojemnika lub słoika wlej napój roślinny i dodaj nasiona chia. Wszystko dokładnie wymieszaj i odstaw na noc do lodówki.
Gotowy pudding chia wymieszaj z miodem. Przełóż do szczelnej komory snackboxa i dodaj owoce. Opcjonalnie możesz dodać listki mięty lub posypać wiórkami kokosowymi.
3.Zupa pomidorowa z soczewicą
Nie znam dziecka, które nie lubi pomidorowej. Jednak ryż czy makaron nie są zbyt apetyczne po kilku godzinach w termosie. Za to soczewica nadaje się do tego idealnie. Dodatkowo ma zdecydowanie większe właściwości odżywcze niż makaron.
Składniki:
- 3/4 szklanki suchej całej czerwonej soczewicy lub mieszankę czerwonej i żółtej soczewicy
- 1,5 l bulionu warzywnego
- 700 ml passaty pomidorowej
- 1 średnia cebula
- 2 ząbki czosnku
- oliwa
- ½ łyżeczki mielonego kuminu
- ½ łyżeczki mielonej kolendry
- ½ łyżeczki mielonego imbiru
- ½ łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu
- sól do smaku
- opcjonalnie kilka suszonych pomidorów
- 2 łyżki posiekanej kolendry lub natki pietruszki
Obrany czosnek i cebulę pokrój w grubą kostkę i zeszklij na patelni. Dodaj przyprawy, passatę i bulion. Zdejmij z ognia i całość zblenduj.
Przepłucz soczewicę pod bieżącą wodą, aby zmyć pył i naleciałości na nasionach. Dodaj suchą soczewicę i gotuj przez około 15 minut. Gorącą zupę wlej do termosu i posyp świeżą kolendrą lub natką pietruszki.
P.S. Jeśli chcesz użyć innego rodzaju soczewicy, niż jest w przepisie, zwróć uwagę na czas gotowania, który znajdziesz zawsze na opakowaniu. Ważne jest też czy gotujesz całe ziarna soczewicy, czy połówki.
Smacznego! 💜