Od słomki do silikonowej obręczy – jak nauczyć dziecko pić z kubka?

Przejście od bidonu ze słomką do kubka 360 może wydawać się ogromnym wyzwaniem dla niemowlaka. Maluchy są często przyzwyczajone do swojego ulubionego bidonu. To on wspierał je w najtrudniejszych momentach nauki samodzielnego picia i to on jest ich niezastąpionym towarzyszem podczas drzemki. Nie wspominając już o komforcie i poczuciu bezpieczeństwa, które daje mamom podczas podróży samochodem i na spacerach.

Brak bałaganu to luksus wynikający z używania bidonu z obciążoną słomką. Włączenie kubka 360 do nauki picia jest jednak niezbędne, by rozwinąć umiejętności dziecka i dać mu szansę na osiągnięcie wyższego poziomu samodzielności. Jak zrobić to łagodnie i bez stresu? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka niezawodnych wskazówek, dzięki którym Twój szkrab nauczy się korzystać z akcesorium, które nie jest już niekapkiem.

Jak rozpoznać, czy dziecko jest gotowe na zmianę w sposobie picia?

Jeśli Twój maluch niedługo skończy 2 lata, jego ruchy są bardziej skoordynowane, zaczyna bacznie obserwować swoje starsze rodzeństwo i naśladuje ich picie z kubka, może to oznaczać, że nadszedł czas zmian. Przejście na kubek 360 to rewolucja. Musisz więc przygotować się na to, że mokra zawartość wyląduje na podłodze i z pewnością pojawi się frustracja. Pamiętaj jednak – jeśli Twój maluch jest gotowy, aby przejść do następnego etapu nauki picia, musisz pozwolić na bałagan.

Wskazówki, jak przejść z bidonu ze słomką na kubek 360?

  • Dawaj dobry przykład

Maluchy uwielbiają schematy i rutynę. Odejście lub ograniczenie nawyku picia z bidonu to rewolucja zarówno mentalna, jak i fizyczna. Dowiedziono, że dzieci najlepiej uczą się poprzez obserwowanie tego, co robią ich rodzice lub starsze rodzeństwo. Dlatego pokaż, jak korzystać ze zwykłego kubka i zrób z tego wielkie, ekscytujące wydarzenie. Powiedz na przykład: „Widzisz? Tak pije mama. Teraz ty spróbuj”. Jeśli pokażesz, że pijesz z kubka, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoje dziecko wkrótce zechce pójść w Twoje ślady.

  • Wybierz kubek z szeroką podstawą

Aby przyzwyczaić dziecko do picia z kubka, wybierz taki z solidną, szeroką podstawą. Upewnij się, że łatwo się nie przechyla i ma zamontowane uchwyty. Kubek 360 to idealne narzędzie, ponieważ naśladuje przepływ dużego kubka dziecięcego, kierując płyny do obręczy. A to, jak wiadomo, ułatwia swobodne picie. Kubek ma również przezroczystą pokrywkę, przez którą dzieci widzą ilość płynu i mogą ocenić, jak mocno przechylić kubek. To akcesorium pomyślane na czas między bidonem a zwykłym kubkiem, które pozwala dziecku kontrolować sytuację i uczyć się panowania nad naczyniem.

  • Podawaj ulubiony napój w kubku 360

Najlepiej, by w kubku znalazła się woda, która jest kluczem do kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci. Bez cukru i pustych kalorii, dba o stan jamy ustanej Twojego szkraba. Jeśli jednak widzisz, że dziecko nie chce zrezygnować z bidonu ze słomką, mamy dla Ciebie wskazówkę. By zachęcić dziecko do sięgnięcia po nowy kubek, wypełnij go ulubionym napojem Twojej pociechy, np. mlekiem. Gdy maluch zapragnie napić się mleka, zacznie używać kubka. Genialne! Na początek napełnij go tylko w 1/4 mlekiem lub sokiem. Jednocześnie bidon ze słomką napełniaj wyłącznie wodą. W ten sposób dziecko nauczy się pić wodę z bidonu tylko wtedy, gdy jest spragnione. Inne płyny mogą bowiem zaszkodzić ich zębom. Z czasem bidon z wodą, maluch zamieni na kubek z wodą.

  • Pozwól dziecku wybrać kolor kubka

Zabierz swojego malucha na zakupy, aby wybrał swój własny kolor dużego kubka dziecięcego. Wybierając akcesorium w ulubionym odcieniu, dziecko bierze aktywny udział w podejmowaniu decyzji. W ten sposób poczuje, że to jego wybór, co przełoży się na większe zainteresowanie nowym narzędziem do picia.

  • Przygotujcie razem „pożegnanie” bidonu

Spakowanie starego bidonu i wyniesienie go pomoże dziecku zrozumieć, że staje się dużym dzieckiem i zasługuje na zmianę na kubek dla starszaka. Spraw, by maluch poczuł wyjątkowość chwili. Klaszcz, uśmiechaj się i nagradzaj jego każdorazowe sięgnięcie po kubek 360.

To akcesorium ma wszystko, by aktywnie wspierać malucha w tym kroku. Supermiękki silikon obręczy uwalnia przepływ płynu. Im mocniej maluch przyciska silikon, tym więcej napoju wypływa. To anatomiczne rozwiązanie, intuicyjne dla dziecka. Oznacza to również mniej wycieków, ponieważ silikonowa krawędź zamyka się, gdy nie jest używana.

Rączki o szerokim profilu są łatwe do uchwycenia przez dzieci, co ułatwia samodzielne picie. Istotne są również 2 tryby pracy (kiedy uchwyty są na dole, odsłania się silikonowa krawędź do picia; kiedy uchwyty są u góry, następuje blokada i uszczelnienie. To gwarancja czystości ustnika).

Co więcej, przezroczysta pokrywka pozwala dzieciom widzieć zawartość, wspierając kontrolę przechylania oraz koordynację ręka-oko. Przezroczysty kubek pozwala monitorować codzienne nawodnienie.

  • Kluczowa zasada – nic na siłę!

Jeśli przedszkole lub żłobek, do którego uczęszcza Twoje dziecko, wymaga bidonów ze słomką, zastosuj się do tej zasady. Wyjaśnij swojemu dziecku, że istnieją reguły obowiązujące w domu i w szkole, które się od siebie różnią. Podkreśl jednocześnie, że w domu pijemy z dużego kubka. Pamiętaj, że obu akcesoriów możesz używać zamiennie, łączyć, uzupełniać. Ważne, tylko by pokazywać maluchowi możliwości wyboru, wspierać i zachęcać do przejścia na wyższy poziom umiejętności.

  • Zachęć dziecko do eksperymentów z kubkiem

Aby zminimalizować bałagan podczas picia z kubka, zacznij od eksperymentów w kuchni. Napełnij kubek niewielką ilością wody (nie mleka) i połóż ręcznik pod krzesełkiem do karmienia. Możesz też rozpocząć proces w pustej wannie i pozwolić dziecku sprawdzać możliwości akcesorium.

Wanna posłuży też jako świetne miejsce do gry w napełnianie i rozlewanie wody.

Jak grać w napełnianie i rozlewanie wody?

  • Pokaż, jak właściwie trzymać i napełniać kubek

Na początku kąpieli (przed umyciem dziecka) pokaż mu, jak trzymać i napełniać kubek odrobiną wody. Kilka pierwszych prób poprowadź dziecko i zachęć, by przytrzymało napełnione naczynie i przyzwyczaiło się do jego ciężaru. Pomoże mu to nauczyć się, jak trzymać kubek nieruchomo i ograniczy rozlewanie w przyszłości.

  • Zademonstruj, jak pijesz z kubka

Używając czystej wody, pokaż dziecku, jak radzisz sobie nawet z najmniejszą ilością wody w ustach i jak ją połykasz. Przy odrobinie cierpliwości dziecko z czasem zrozumie, jak wygląda ten mechanizm i zacznie go stosować. Wypicie niewielkiej ilości czystej wody z kubka oswoi dziecko z doświadczeniem swobodnego spływania wody do ust.

  • Ćwiczcie razem przechylanie kubka do ust

Pozwól dziecku samodzielnie podnosić i przechylać kubek do ust. Dzięki temu doświadczeniu z czasem rozwiną się w jamie ustnej malucha prawidłowe odruchy. Powtarzaj tyle razy, na ile pozwala cierpliwość maluszka. Regularne zachęcanie do napełniania i wylewania wody z kubka pomoże rozwinąć umiejętność picia. Kiedy zauważysz postęp, zwiększ ilość płynu w kubku.

Uwaga: Nigdy nie zostawiaj dziecka w wannie bez opieki. Podczas zabawy w nawet niewielkiej ilości wody, istnieje ryzyko utonięcia. Nadzoruj każdy pobyt maluszka w wannie.

Bądź otwarta na potrzeby dziecka

Przejście z bidonu ze słomką na kubek 360 to najpierw długa podróż, a dopiero potem wymarzony cel. W końcu praktyka czyni mistrza. Dlatego należy się uzbroić w cierpliwość. Każde małe dziecko jest inne. Dlatego ważne jest, aby podążać za jego potrzebami i na bieżąco reagować na subtelne sygnały, które Ci wysyła. Może zaczyna rozpraszać się podczas karmienia albo wpatrywać w Twój kubek z kawą podczas śniadania? Jak tylko poczujesz, że nadszedł właściwy czas – użyj swoich rodzicielskich supermocy i zacznij działać! Jeśli nie jesteś pewna, skonsultuj się z lekarzem lub innym specjalistą od rozwoju dzieci.

Nie ma przecież większej radości i satysfakcji dla rodzica niż widok usamodzielniającego się szkraba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *