Siedem typów szkolnego smakosza – od wybrednego niejadka po kulinarnego odkrywcę

Witaj na drugim śniadaniu – w najlepszym momencie szkolnego dnia! Zapraszamy do stołu, przy którym przedstawimy różne osobowości lunchowych smakoszy. W tym wpisie przyjrzymy się bliżej ich upodobaniom – odkryjemy unikalne preferencje smakowe, nawyki i kulinarne dziwactwa, które są dla nich charakterystyczne.

Od wiecznie głodnych, odkrywców po tych ostrożnych, którzy wolą swoje posiłki przyrządzić samodzielnie, każdy smakosz wnosi swój niepowtarzalny styl do lunchowego menu. Wspólnie odkryjemy wartość chrupiących warzyw, w których rozsmakowują się miłośnicy sałatek, czy też poznamy sposoby radzenia sobie z przerażającym pytaniem: „O nie, znowu kanapka?”. Złap swój wirtualny lunchbox i do dzieła!

Smakosz – odkrywca 

Poznajcie odważnego smakosza, kulinarnego odkrywcę, którego kubki smakowe nieustannie czegoś poszukują! Oto miłośnik jedzenia, który nie ogranicza się do zwykłych potraw – szuka ekscytujących smaków i radości z posiłku

Odważni smakosze mają często otwarte podejście do nowych potraw i wykazują ciekawość wobec różnorodnych smaków i tekstur. Zazwyczaj mają wielkie apetyty i, jak wiele dzieci, najpierw „jedzą oczami”! Dla tego typu smakosza, idealnym rozwiązaniem jest lunch pełen różnorodnych potraw, które pozwolą mu dotykać, testować i odkrywać nowe smaki

Nie oznacza to jednak, że musisz tworzyć lunchowe menu, czerpiąc inspirację z kuchni całego świata i to każdego dnia. To zmęczyłoby nawet najbardziej kreatywnego kucharza! Coś nowego – smak, kolor, zapach czy tekstura lunchu, to wszystko, czego potrzebujesz, aby zachwycić smakosza – odkrywcę i urozmaicić jego posiłek. 

Wymień jabłka na tropikalne, egzotyczne owoce, dodaj szczypty nowych ziół albo przyprawy do wrapa lub kanapki. Możesz też dać mu do spróbowania przekąski, których wcześniej nie jadł*.

Lunchox b.box to twój najlepszy przyjaciel, jeśli chodzi o różnorodność jedzenia. Każda z przegródek kryje w sobie inną, pyszną przekąskę. Możesz połączyć go z snackboxem, aby zaspokoić apetyt poszukiwaczy, którzy mają nieco większy głód. Gotowe!

*Jak zawsze, należy zachować ostrożność w przypadku alergii pokarmowych i/lub nietolerancji, gdy dzieci próbują nowych potraw. Jeśli przygotowujesz lunch do szkoły, zawsze przestrzegaj wytycznych dotyczących żywności dozwolonej w szkole.

Miłośnik ciepłych przekąsek

Makaron z sosem pomidorowym? Rosołek? Nugettsy? Miłośnik ciepłych przekąsek zje je wszystkie! Ten typ smakosza z radością czeka na chwilę, gdy będzie mógł zatopić ząbki w ciepłym, kojącym emocje posiłku, podczas długiej przerwy.

Niezależnie od tego, czy to zimny dzień, który dobrze rozgrzać zupą, czy zajęcia w chłodnej klasie, po których przyda się zastrzyk energii… Dziecko doceni gorący lunch, który da mu poczucie domowego ciepła.

Na szczęście mamy idealne rozwiązanie dla potrzeb miłośnika ciepłych posiłków! 

Termos na jedzenie b.box, to nieduży pojemnik, który idealnie mieści się w plecaku. Szczelna pokrywka utrzymuje ciepłotę jedzenia przez 5 godzin! Warto zalać go najpierw wrzątkiem, który wylewamy przed nałożeniem jedzenia do pojemnika.

Dzięki uchwytom, picie zupy z termosu jest łatwiejsze, a dołożony do zestawu łyżkowidelec, pozwala na spożywanie każdego rodzaju posiłku – płynnego i stałego. Możesz połączyć go ze snackboxem, do którego zapakujesz np. grzanki, popcorn lub ziarenka, jako dodatek do obiadu.

Wybredny przebieracz

A teraz coś, co dla wielu rodziców brzmi znajomo. Kim jest wybredny przebieracz? To osoba charakteryzująca się selektywnymi i ograniczonymi preferencjami żywieniowymi, często niechętna do próbowania nowych potraw.

Wybiórczość przy jedzeniu nie jest rzadkością wśród dzieci. Może na nią wpływać wiele czynników, jak choćby preferencje smakowe, awersje do tekstury lub koloru czy nadwrażliwość sensoryczna.

Wybredny przebieracz, sprowadza posiłki wyłącznie do wcześniej już zaakceptowanego jedzenia – prostych smaków, jak dania z makaronu, kanapki, konkretne warzywa i owoce. Czasem nawet ogranicza się do konkretnego koloru! Woli „bezpieczne” posiłki, które już zna i nie chce szukać nowych.  

Rodzice i opiekunowie mogą uważać, że codzienne przygotowywanie lunchu dla wybrednego dziecka to nie lada wyzwanie. No bo jak tu, kreatywnie, wprowadzić nowe produkty do diety i jednocześnie zachować znane już i zaakceptowane elementy lunchowego menu?

Warto pamiętać, że cierpliwość, serdeczna zachęta oraz angażowanie dziecka w przygotowanie posiłków do szkoły, mogą odegrać kluczową rolę w rozszerzaniu jego diety o nowe, zdrowe produkty.

Podobnie jak w przypadku wszystkich typów smakoszy, ważne jest, aby zapewnić wybrednemu przebieraczowi odpowiednią ilość pożywienia i energii na dzień w szkole. Jedzenie to paliwo dla mózgu i ciała. Jeśli nie chcesz przytłoczyć dziecka nadmiarem opcji, a jednocześnie zyskać pewność, że zje przygotowany posiłek, mini lunchbox może być doskonałym punktem wyjścia. Mniejsze rozmiary i przegródki mini lunchboxa, ułatwiają dziecku wybór odpowiedniego dla niego posiłku.

Kucharz zrób-to-sam

Bez zbędnej introdukcji, przedstawiamy kucharza zrób-to-sam! Można go nazwać młodym architektem kulinarnym, który czerpie radość z poczucia odpowiedzialności za własne kuchenne kreacje.

Ten typ smakosza często widywany jest z zestawem składników, które przygotował wcześniej w swoim lunchboxie. Od różnych typów bogatego w białko nadzienia, jak choćby mięsa i sery, po świeże warzywa, owoce, a nawet krakersy lub dipy. Ten typ uwielbia możliwości jakie daje samodzielne przygotowanie posiłku.

Kucharz zrób-to-sam (czyli osoba, która lubi samodzielnie komponuje swoje posiłki), ceni sobie styl bento. Lunchbox bento podzielony jest na sekcje, które do ostatniej chwili pozwalają utrzymać składniki oddzielnie. 

Seria lunchboxów b.box jest wręcz idealna dla takiego smakosza. Co możesz zrobić, by uczynić je jeszcze lepszymi? Dobierz do lunchboxa pojemnik z silikonową pokrywką. Został zaprojektowany tak, aby idealnie pasował do przegródki na kanapki w lunchboxie lub do samodzielnego użytku.

Sałatkowy kąsacz

Entuzjasta świeżości i kolorów! Ten typ smakosza ma słabość do sałatek, które stanowią clou jego posiłku. Wbrew stereotypom, że dzieci nie przepadają za zieleniną, sałatkowy kąsacz, z zapałem przez cały dzień coś chrupie.

Chociaż cieszy nas, gdy dzieci jedzą (i czerpią radość z jedzenia!) warzyw, ważne jest, aby zapewnić im zrównoważony posiłek, dodając do niego owoce, ziarna czy orzechy.

Na szczęście nie ma reguły, która mówi, że sałatki muszą składać się wyłącznie z warzyw. Istnieje mnóstwo przepisów, które łączą różne rodzaje żywności. Dzięki temu, każda sałatka będzie różnorodnym i pełnym wartości odżywczych posiłkiem. Makaron, ziemniaki, jajka, quinoa – lista składników jest długa! Daje ona możliwości do stworzenia świeżej i sycącej mieszanki kolorów, tekstur i smaków. 

Najlepsze w sałatkach jest to, że możesz przygotować je z wyprzedzeniem. Gdy nadejdzie czas, wyjmij posiłek z lodówki. Zapakuj go do lunchboxa b.box, w pojemniku zaprojektowanym tak, aby idealnie pasował do przegrody na kanapki. Super, prawda?

Kanapkowy buntownik

No tak… kanapkowy buntownik to legenda wśród smakoszy. Znasz to okropne uczucie, gdy pod koniec dnia otwierasz lunchbox i widzisz nietkniętą kanapkę? Wróciła do domu, uświadamiając Ci, że dziecko prawdopodobnie nie zjadło nic, co mogłoby zapewnić mu energię na cały dzień.

Nieważne, ile różnych kombinacji wypróbujesz. Kanapkowy buntownik i tak straci zainteresowanie jedzeniem na widok klasycznego „sandwicza”.

Jak zatem zmienić tę trudną i, co tu kryć, frustrującą sytuację? A może… Wprowadzając element zabawy i różnorodności do sposobu serwowania lunchu? Nasza silikonowa torebka na kanapki idealnie się do tego nadaje!

To co pozostało pomiędzy nietkniętymi kromkami chleba przepakuj do pity, bajgla, tortilli i włóż do silikonowej kieszonki. Może tym razem pójdzie lepiej? Szukasz alternatywy dla kanapki, którą można zjeść w podobny sposób, czyli bez użycia sztućców? Spróbuj rolek sushi, roladek z kiełbasą lub mini pizzy.


Frapuje Cię kwestia bałaganu w plecaku? Nie martw się! Silikonowa torebka utrzymuje wszystko w porządku, do czasu, aż kanapkowy buntownik będzie gotowy do zjedzenia lunchu. Łatwa do otwierania i zamykania, nawet przez małe rączki, jest kolorowym, unikatowym akcentem drugiego śniadania, który zwiększa chęć sięgnięcia po posiłek.

Podjadek

Ostatnim, lecz równie ważnym jest uroczy świat podjadka. Nie wszystkie dzieci mają duże apetyty, gdy idzie o drugie śniadanie. To normalne! Najważniejsze abyśmy byli pewni, że dzieci są syte i mają energię na dzień pełen nauki i zabawy.

Choć pudełko, które mamy na myśli może się wydawać mniejsze niż przeciętne, tak naprawdę potrafi skrywać pełnowartościowe, kolorowe przekąski i mniejsze posiłki.


Niezależnie od tego, czy jest to jogurt z pełnoziarnistą granolą, który z powodzeniem przetransportujesz w mini termosie na jedzenie b.box, czy też mix sycących przekąsek w naszym ulubionym, zabawnym snackboxie, lekki lunch jest w stanie złagodzić pierwszy głód bez poczucia przepełnienia. A więc nie musisz przygotowywać wielkiej uczty, żeby była sycąca. „Wielkie” rzeczy mieszczą się czasem w mniejszych opakowaniach.

Podsumowując…

Mamy nadzieję, że opisane w tym artykule typy lunchowych smakoszy, rzuciły nowe światło na najczęstsze zwyczaje jedzeniowe dzieci. Liczymy, że nasz wpis pozwolił lepiej zrozumieć, jak różne mogą być apetyty!

Pamiętaj, że bez względu na to, z jakim typem smakosza mieszkasz, z b.box możecie wspólnie stworzyć spersonalizowany, idealny lunch, który stanie się przyjemnością samą w sobie – dla miłośników gorących przekąsek, wybrednych przebieraczy, podjadków i wszystkich, których tu nie wymieniliśmy. 

I pamiętaj, że nie ważne, jakim typem smakosza jest dziecko, z b.box łatwo wyzwolisz kuchenną kreatywność, zawsze oferując najlepszą i najbardziej odpowiednią formę lunchu dla Twojej pociechy! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *