Wprowadzanie pokarmów stałych. Jak i kiedy rozpocząć pierwsze karmienie?

Mniej więcej w połowie pierwszego roku życia dziecka, w wieku około sześciu miesięcy, zaczniesz zauważać, że coś się zmienia. Maluch wciąż wydaje się głodny, nawet po karmieniu. W krzesełku zaczyna uważniej obserwować, jak spożywasz posiłki. Może nawet sygnalizować zainteresowanie tą czynnością poprzez wydawanie dźwięków lub sięganie po jedzenie. Prawdopodobnie w ciągu kilku dni przejdziesz również do podawania dziecku dwóch butelek zamiast jednej. 😉  

 

Co się dzieje w wieku 6 miesięcy?   

Kiedy dziecko jest gotowe do jedzenia pokarmów stałych?  

To 6. miesiąc życia jest zalecanym przez ekspertów dziecięcych dobrym czasem na włączenie pokarmów stałych do diety maluszka. Oczywiście, to kwestia indywidualna każdego dziecka. Niektórzy mogą nawet zacząć już w czwartym miesiącu, ale dobrze jest dostosować się do zachowań swojego malucha i podążać za jego możliwościami.  

W rzeczywistości istnieją pewne oznaki, które sugerują, że Ty i Twoje dziecko wkrótce rozpoczniecie przygodę z pierwszym jedzeniem! Bąbel powinien być w stanie utrzymać swoją głowę bez podparcia i zacznie z zainteresowaniem obserwować, jak skubiesz i chrupiesz to, co masz na talerzu.  

Może trzymać swoje małe usteczka otwarte i naśladować czynności związane z jedzeniem i żuciem oraz entuzjastycznie pokazywać, poprzez gruchanie i gesty rąk, że jest chętny do wzięcia udziału w takim samym posiłku, jak dorośli. Jeśli nie masz pewności, że już przyszedł właściwy czas, zawsze możesz skonsultować się z pielęgniarką środowiskową. 

Powodem wprowadzania pokarmów stałych w wieku 6 miesięcy jest to, że wyściółka jelitowa dziecka dojrzała i jest uważana za bezpieczną do trawienia nowych pokarmów. Krótko mówiąc, w wieku 6 miesięcy układ pokarmowy dziecka jest gotowy do spożywania pokarmów stałych.   

 

Jak podchodzić do pokarmów stałych? 

Aby móc uważnie obserwować ewentualne alergie, które mogą pojawić się podczas trawienia pokarmów stałych, sugeruje się  kosztowanie (w małych ilościach) każdej grupy pokarmów, zamiast podawania pełnego posiłku. Następnie podawaj je w coraz większych porcjach, abyś mogła obserwować, jak wpływają na Twoje dziecko. Jeśli dziecko doświadcza jakichkolwiek niepożądanych reakcji, takich jak dyskomfort w brzuszku, wymioty lub wysypka po nowym pokarmie, najlepiej natychmiast go odstawić. Jeśli masz wątpliwości, najlepiej skonsultuj się z dietetykiem lub alergologiem dziecięcym. 

 

Co to jest BLW (baby led weaning)?  

Odstawienie dziecka od piersi jest bardziej progresywnym i holistycznym sposobem postępowania w procesie przechodzenia dziecka do jedzenia pokarmów stałych. Proces ten polega na podawaniu dziecku całych kawałków pokarmu z własnego menu i pozwalaniu mu na wybór ilości, zamiast przecierać lub rozgniatać pokarm dla niemowląt i podawać go łyżeczką do ust. W ten sposób dziecko samo określi tempo, w jakim będzie gotowe do jedzenia. 

 

Jak to działa?  

Proces odstawiania dziecka od piersi i przejścia na BLW polega na tym, że dziecko może samo wybrać, czy chce wziąć je z ręki, czy nie, albo po prostu położyć miękkie jedzenie, takie jak miękkie owoce lub ugotowane warzywa na krzesełku i pozwolić mu karmić się samodzielnie. Nie ma tu żadnych purée ani karmienia łyżeczką. To dziecko prowadzi. 

 

Korzyści z odstawienia dziecka od piersi 

– dziecko w naturalny sposób poznaje smak, konsystencję, kolor i zapach jedzenia, 

– to zachęta do samodzielnego jedzenia, 

– pomaga rozwijać koordynację ręka-oko. 

 

Co z napojami?   

W wieku 4-6 miesięcy niektóre dzieci, które nadal karmione są piersią, mogą nie potrzebować dodatkowych napojów. Ale kiedy maluch zacznie przyjmować pokarmy stałe, możesz podać mu przegotowaną, ostudzoną wodę. Najlepiej w odpowiednim kubku, takim jak kubek z dzióbkiem lub bidon ze słomką, aby zachować zdrowie i nawodnienie, a także, aby maluch mógł chrupać i popijać jak reszta rodziny!  

Co jest najlepsze w tym procesie? To, że dzięki niemu mniej prawdopodobne jest to, że dziecko będzie jadło niechętnie i będzie walczyło o jedzenie, ponieważ unikniesz stresu związanego z porami posiłków (oraz presji, aby „zjeść wszystko” lub zachęcania dziecka do jedzenia, gdy może nie mieć na to ochoty). A jeśli dziecko nie wydaje się gotowe? Zapoznając malucha z radosnymi, rodzinnymi rytuałami podczas jedzenia, dajesz dziecku sygnał, że zawsze może się przyłączyć, kiedy tylko przyjdzie ten właściwy czas!  

Więc jeśli bąbel wykazuje oznaki chęci spróbowania pokarmów stałych, stworzyliśmy idealne rozwiązanie do karmienia dla bobasa: takie jak nasz gryzak do podawania pokarmów! 

 

Wspiera naukę dziecka   

Wprowadzanie pokarmów stałych pomaga dziecku nabyć nowe umiejętności potrzebne do jedzenia, takie jak koordynacja ręka-usta oraz sodpowiednia siła żucia, chrupania i przeżuwania. Nie mówiąc już o poznawaniu różnych pysznych smaków.  

Pierwsze karmienia mogą być prowadzone przez rodzica lub przez dziecko przy użyciu palców bądź odpowiednich sztućców. Gryzak do podawania pokarmów b.box wspiera obie te metody: pozwala mamie lub bobasowi przejąć inicjatywę i próbować smaków i konsystencji, jednocześnie eliminując strach przed zadławieniem. Dzięki temu mama może być spokojna. 

Co więcej, gryzak do podawania pokarmów pozwala dziecku łatwo chwytać i wymaga mniejszej koordynacji ruchowej niż inne sposoby samodzielnego karmienia. I jest zdecydowanie czystszy. Bo choć wiemy, że nieuporządkowane, spontaniczne jedzenie i zabawa są ważne, to są chwile w domu lub w podróży, kiedy mniejszy bałagan jest najbardziej pożądany! 

 

Wspiera pierwsze smaki dziecka   

Ogólnie rzecz biorąc, pierwsze pokarmy mogą być podawane na świeżo, gotowane w wodzie i na parze. Z naszym gryzakiem do podawania pokarmów, miękkie kawałki są jak najbardziej na miejscu!  

Wybieraj łatwo dostępne, sezonowe produkty, kierując się porą roku. Warzywa takie jak  ziemniak, dynia, brokuły i marchewka są świetnym początkiem. Albo owoce (świeże lub duszone, aby lekko zmiękły) takie jak banan, gruszka, jabłko.

Zacznij od pojedynczych smaków, aby dziecko mogło się ich uczyć i poznawać, a następnie przejdź do smacznych kombinacji, takich jak banan i awokado, jabłko i kalafior, groszek i gruszka. Stopniowo można przejść do większych, twardszych kawałków i dodać opcje mleczne, takie jak jogurt zmieszany z owocami lub nawet mrożone bloki lodowe z jogurtu — co za przyjemność!  

Szczególnie w przypadku ząbkującego dziecka, podawanie świeżego pokarmu może przynieść ulgę obolałym dziąsłom. I nie tylko dla najmłodszych — maluchy mogą cieszyć się mrożonymi owocami lub małymi lodowymi smakołykami również przy użyciu gryzaka do pokarmów. Jest to szczególnie przydatne jako prosta i pożywna przekąska podczas pakowania zakupów lub przygotowywania obiadu.  

Różnorodność kolorów, konsystencji i smaków w diecie pomoże utrzymać wszystkie dzieci w zdrowiu! 

 

Pielęgnacja i czystość  

Podobnie jak w przypadku wszystkich rzeczy używanych dla niemowląt, bardzo ważne jest utrzymanie gryzaków w higienicznej czystości przed, w trakcie i pomiędzy kolejnymi użyciami.   

Na szczęście nasz gryzaki do pokarmów są łatwe w pielęgnacji — można je myć ręcznie płynem do naczyń, w zmywarce lub sterylizować w przypadku najmłodszych. A kiedy już to zrobisz, pozwól wyschnąć całkowicie na powietrzu przed spakowaniem w czyste i suche miejsce.  

Upewnij się, że Twój pojemnik na świeżą żywność posiada higieniczną pokrywę lub kapturek, aby móc go używać w podróży. I oczywiście, zawsze upewnij się, że znasz instrukcje pielęgnacji.  

 

Pamiętaj, że o zdrowe nawyki żywieniowe należy dbać od maleńkości. Gdy tylko Twoje dziecko jest gotowe, aby zacząć poznawać pokarmy stałe, masz możliwość wspierania jego nauki: poprzez odkrywanie nowych umiejętności, smaków i tekstur. 😊  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *