Rozszerzanie diety niemowlęcia – jak i kiedy wprowadzić pierwsze pokarmy?

Zdrowe nawyki żywieniowe kształtujemy od wczesnego dzieciństwa. Gdy tylko maluch jest gotowy do odkrywania nowych smaków i konsystencji żywności, rodzic ma niepowtarzalną okazję, by wesprzeć go w nauce całkiem nowej i przydatnej umiejętności – jedzenia. Choć na początku wygląda to, jak ssanie, żucie i ślinienie się, to z czasem przerodzi się w konkretny nawyk. Jako rodzice możemy sprawić, by ten czas był ekscytującą przygodą dla całej rodziny. Wystarczy tylko odrobina cierpliwości.

Kiedy bobas poczuje się bezpieczny i gotowy, w mgnieniu oka nauczy się jeść. Jednym z niezastąpionych akcesoriów pomocnych podczas poznawania nowych smaków jest silikonowa miseczka fill+feed do podawania musów. Maluch może z łatwością utrzymać ją w rączce oraz do woli ssać i siorbać umieszczone w nim smakowite przeciery. Sprawdźmy, na czym polega fenomen tego praktycznego, kolorowego podajnika.

Kiedy niemowlak jest gotowy na rozszerzanie diety?

Eksperci zalecają, aby rozpocząć wprowadzanie pokarmów stałych między 4 a 6 miesiącem życia dziecka. Oczywiście z gotowością malucha bywa różnie. Dlatego warto wsłuchać się w zachowanie dziecka i pozwolić mu się poprowadzić.

Istnieją jednak pewne oznaki, które mogą sugerować, że Twoje dziecko za chwilę rozpocznie przygodę z samodzielnym jedzeniem:

 • Jest w stanie utrzymać główkę bez podparcia i potrafi stabilnie siedzieć; kiedy maluszek ma lepszą koordynację ruchową, będzie mu łatwiej opanować nową umiejętność.
 • Z zainteresowaniem obserwuje, jak jesz; odwraca się w stronę smakołyków i sięga po nie.
 • Otwiera usta i naśladuje czynności dorosłych związane z jedzeniem, żuciem i połykaniem.
 • Pokazuje swoje podekscytowanie tematem, entuzjastycznie wymachując rączkami i wydając dźwięki.
 • Odruch wymiotny jako reakcja na nowe smaki ustępuje miejsca nauce żucia i połykania.

Pamiętaj, że każde niemowlę jest inne, dlatego ważne jest również obserwowanie indywidualnych zachowań i reakcji malucha. Zawsze warto skonsultować się z pediatrą przed wprowadzeniem nowych pokarmów do diety niemowlęcia, aby upewnić się, że dziecko jest gotowe, a wprowadzane pokarmy są bezpieczne dla jego wieku i zdrowia.

Razem możemy więcej!

Wprowadzanie pokarmów stałych to nie tylko fantastyczna przygoda w poznawanie nowych smaków. To przede wszystkim nauka nowych umiejętności potrzebnych do jedzenia, takich jak koordynacja ręka-usta oraz siła i wytrzymałość podczas żucia oraz chrupania.

Zatem jak rodzic może wspierać malucha podczas rozszerzania diety?

Pierwsze karmienia mogą odbywać się za pomocą palców lub odpowiednich akcesoriów. Warto wtedy sięgnąć po miseczkę fill+feed, ale też gryzak do podawania pokarmów. Oba akcesoria wspomagają samodzielność maluszków i umożliwiają jedzenie różnych pokarmów i zróżnicowanej konsystencji.

W czym pomaga miseczka fill+feed?

 • Wprowadza niemowlęta w świat nowych konsystencji, czyli przecierów, musów i jogurtów, idealnych na początkowym etapie nauki samodzielnego jedzenia.
 • Pozwala uniknąć niepotrzebnego bałaganu (wycieków) w domu i w podróży; po zamknięciu jest szczelna, więc jej użytkowanie nie frustruje malucha i rodzica.
 • Ma ergonomiczny kształt, idealny dla małych dziecięcych rączek oraz aksamitny, przyjemny w dotyku materiał.
 • Jest wygodna w napełnianiu (szeroki wlew) i użytkowaniu (ustawiony pod kątem dzióbek umożliwia intuicyjne ssanie).

Wskazówka: przygotuj jedzenie z wyprzedzeniem. Kiedy nadejdzie pora posiłku, po prostu umieść porcję bezpośrednio w fill+feed i podaj maluchowi. Pożegnaj się z nieestetycznymi i trudnymi w obsłudze przez dziecko saszetkami i przywitaj się z bezproblemową miseczką, wypełnioną świeżym, pożywnym posiłkiem!

W czym pomaga gryzak do podawania pokarmów?

 • Wspiera jedzenie całych owoców i warzyw – z jednej strony pozwala dziecku lub rodzicowi przejąć inicjatywę, z drugiej strony skutecznie chroni przed zadławieniem dużymi kawałkami. Jego przemyślana budowa sprawia, że niemowlę samodzielnie, ale bezpiecznie testuje ciekawe smaki i tekstury.
 • Pozwala dziecku na łatwe chwytanie i wymaga mniej koordynacji ruchowej niż inne sposoby samodzielnego karmienia (np. sztućcami).
 • Umożliwia większą kontrolę nad bałaganem podczas posiłku, choć wiemy, że nauka wymaga poświęceń. 😉

A co z napojami podczas rozszerzania diety?

W wieku od 4 do 6 miesięcy niektóre dzieci, które nadal są karmione piersią, mogą nie potrzebować dodatkowych płynów. W momencie, w którym dziecko zaczyna przyjmować pokarmy stałe, trzeba zapewnić mu odpowiednie nawodnienie. Można wtedy podać mu przegotowaną, schłodzoną wodę w bidonie z obciążoną słomką lub kubku 360.

Poznawanie nowych smaków przez dziecko

Jakie są zasady przygotowania pierwszych stałych posiłków?

 • Powinny być podawane na świeżo (zaraz po przygotowaniu), opcjonalnie podgrzewane. Najczęściej w formie miękkich kawałków lub gładkiego purée. Umieść je w odpowiednim pojemniku, np. fill+feed, który Twoje dziecko z łatwością samo obsłuży.
 • Wybieraj łatwo dostępne, sezonowe produkty. Najlepiej najpierw warzywa, takie jak ziemniak, dynia, brokuły, marchewka. Potem owoce (świeże lub duszone, aby lekko zmiękły), takie jak jabłko, gruszka, banan. Z czasem urozmaicaj dietę i obserwuj, czy maluszek nie ma uczulenia oraz dolegliwości brzuszkowych.
 • Zacznij od pojedynczych smaków, aby bobas uczył się i odkrywał. To także czas obserwacji i wyłapania ewentualnych uczuleń na poszczególne składniki. Podając je pojedynczo, będzie je łatwej zidentyfikować i usunąć z jadłospisu.
 • Postaw na różnorodność kolorów, tekstur i smaków jedzenia, które pomogą dzieciom zachować zdrowie i zachęcić do dalszych eksperymentów. Na dalszym etapie rozszerzania diety komponuj smaczne zestawienia, np. marchew i jabłko. Stopniowo możesz podawać większe, twardsze kawałki i dodawać produkty mleczne, takie jak jogurt zmieszany z owocami.
 • W przypadku ząbkującego malucha wspomagaj się akcesoriami takimi jak gryzak do podawania pokarmów. Schłodzony owoc umieszczony w podajniku to ulga dla obolałych dziąseł Twojego szkraba.

Higieniczna czystość akcesoriów

Bardzo ważną kwestią w przypadku wszystkich akcesoriów do karmienia maluchów jest utrzymanie ich w higienicznej czystości. Z tą myślą zostały zaprojektowane miseczka fill+feed oraz silikonowy gryzak do żywności, które można myć płynem do naczyń, ale też w zmywarce (górny kosz), a nawet sterylizować. W przypadku uporczywych plam można użyć szczotki do czyszczenia, aby dostać się do wszystkich zakamarków. Zawsze warto zapoznać się z dokładnymi wskazówkami dotyczącymi czyszczenia poszczególnych produktów. W trakcie codziennego użytkowania warto sięgnąć po nasadkę na dzióbek. Taka pokrywka przydaje się zawsze wtedy, gdy maluszek nie doje posiłku lub gdy przenosimy akcesorium z miejsca na miejsce.

Nauka nowych smaków przez dziecko to niesamowite doświadczenie. Jako rodzic spraw, by ten czas upłynął maluchowi na inspirującej zabawie. Dzięki Twojemu otartemu podejściu sprawisz, że maluch z radością sięgnie po nowe składniki diety, a w przyszłości będzie dokonywał tylko zdrowych wyborów żywieniowych. 😊

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *